Bez kategorii

Przekonania, które mnie ograniczają.

Przekonania są czymś czego być może na co dzień nie dostrzegamy, jednocześnie mają one ogromny wpływ na nasze życie, ponieważ warunkują nasze zachowania. Przyjrzenie się im bliżej stanowi wartość przede wszystkim ze względu na to, że masz możliwość zobaczenia jakie masz przekonania na temat życia społecznego i własnej osoby. Przekonania stanowią ważny (a może nawet kluczowy) czynnik określający zarówno jakość życia poszczególnych osób, grup społecznych, jak i całych społeczeństw. To przekonania warunkują pozytywne i negatywne stany emocjonalne, których bilans jest istotny dla jakości naszego życia; to przekonania są siłą sprawczą zarówno uprzedzeń, dyskryminacji i wykluczenia społecznego, jak i dążenia do kooperacji, budowania społecznych więzi, prospołecznych aktywności, innowacyjności .

Przekonania to, to co mamy w głowie na dany temat i co w bezpośredni sposób wpływa na nasze działanie. Dzięki nim podejmujemy w życiu tak ważne decyzje, wybory. Przekonania kształtują nasi rodzice. Od najmłodszych lat uczą nas swojej wizji świata i tez, które pomagają im „poruszać się” w życiu. Potem tę rolę przejmują nauczyciele, przyjaciele, inne ważne osoby, do których mamy zaufanie, są dla nas autorytetem. Niejako „kupujemy” przekonania innych. Często wbrew doświadczeniom życiowym i rozsądkowi jesteśmy im wierni. Kontynuujemy więc „złą” tradycję, zamiast sprawdzać, co jest dla nas dobre i właściwe. Przykłady takich przekonań mogą być związane ze stereotypami, wywoływać poczucie winy i poczucie wstydu. Często dajemy się łatwo wpędzić właśnie w taki stan, co później zaważa na naszym życiu. Robimy rzeczy, których nigdy byśmy nie zrobili, gdyby nie to, że ktoś nas zawstydził lub wmówił nam, że to nasza wina.

Powinnyśmy czuć się wartościowi, czuć że zasługujemy na akceptację i miłość innych, czuć się wolni i szczęśliwi w rolach, które spełniamy. Warto zatem przeanalizować konsekwencje, jakie mogą być rezultatem tkwiących w głowie przekonań. W jaki sposób ograniczają nasze działanie lub wpływają na decyzje, a często nasze losy. Co możemy stracić w życiu, jeżeli ulegniemy ich ograniczeniu lub co się stanie, gdy je przezwyciężymy i zamienimy na przekonanie wspierające cel naszego działania. Warto zastanowić się, co nas powstrzymuje przed realizacją celu ? Co nie pozwala nam spełniać swoich marzeń? Jakie przekonania o mnie samej nie pozwalają mi się czuć pewną siebie, wartościową i wolną osobą? Ludzie często uważają, że proces zmiany jest trudny i wymaga wysiłku. W rzeczywistości każdy z nas spontanicznie i naturalnie zmieniał przekonania tysiące razy w swoim życiu i jest to możliwe i całkowicie naturalne

W sieci ograniczających przekonań trudno jest żyć. Chcąc zadbać o siebie powinieneś przyjrzeć się swoim przekonaniom, bo to właśnie te osoby które mają przekonania, które je ograniczają, częściej nie są szczęśliwe w swoich związkach, nie osiągają w życiu tego czego chcą, spełniają oczekiwania innych, pozwalają się ograniczać, zamiast zwrócić uwagę na siebie i zadbać o siebie, ponieważ wtedy będą mogły w pełni cieszyć się swoim życiem, rodziną i pracą. Nabiorą pewności siebie i będą wiedziały, że zasługują.

Kinga Łakomska

 

 

Standard

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge