Bez kategorii, Szczęście, Zmiana

Postanowienia Noworoczne 2016

„Nikt nie może cofnąć się w czasie i napisać nowego początku, ale każdy może zacząć od dzisiaj i dopisać nowe zakończenie” Maria Robinson

Idąc za ciosem własnych noworocznych postanowień, pomyślałam, że mogę się podzielić z Tobą tym czego sama się nauczyłam od moich nauczycieli i tym, co jeszcze gdzieś znalazłam, doczytałam, praktykuje, sprawdziłam. Rzeczy i sprawy, może bardziej podejście do życia, które sprawiają, że jego jakość jest pełniejsza.

1. Zacznij spędzać czas z właściwymi ludźmi – Oczywiście poznając kogoś nie wiesz, czy możesz mu zaufać i czy będziesz mógł na nim polegać, czy też uczyć się od niego, czy będzie Cię inspirował, czy będzie uczciwy, czy będzie Cię wspierał… Z czasem poznasz to po jego czynach. Dlatego warto poświęcać czas ludziom, którzy są Twoimi prawdziwymi przyjaciółmi. Podobnie jeśli ktoś chce Cię w swoim życiu, zrobi dla Ciebie w nim miejsce. Walka o to, aby ktoś Cię zauważył i docenił niejednokrotnie może być wysiłkiem poniesionym tylko po to, żebyś zauważył, że Ci którym na Tobie zależy są z Tobą nie tylko, kiedy odnosisz sukces, ale wspierają Cię w najgorszych momentach.

2. Wyjdź naprzeciw swoim problemom – Jeden z moich nauczycieli Hermann Muller-Walbrodt mówił nam, że kiedy pojawia się problem, to trzeba go objąć, wyciągnąć do niego ręce i powiedzieć „Come to mommy, come to daddy”. Dla mnie jest to niezwykła metafora tego, co należy zrobić w sytuacji trudnej. Jeżeli będziesz udawał, że danego problemu nie ma, to ten problem będzie zachowywał się jak małe dziecko, będzie skakał, piszczał, ciągnął Cię za rękaw, może nawet ugryzie Cię w ręke, tylko po to, żebyś go zauważył, żebyś zwrócił na niego uwagę.  Z kolei zwyczajowe „Stawianie czoła problemom”- bardziej przypomina mi barana, który nadstawia swoją głowę uzbrojoną w rogi po to, aby zaatakować. Te dwie postawy są tak różne jak woda i ogień, gdzie ja wybieram przepływ, który sprawia, że jestem otwarta i spokojna zamiast walki, która może co prawda mobilizować, ale też zaciska mięśnie, tworzy napięcie, a jak to mawia Marek Rudziński z taką zatwardziałą postawą to najlepiej udać się do toalety, a nie próbować szukać rozwiązania. Oczywiście obie postawy  ( flow i waleczność) są użyteczne, ale ich praktyczność wyznacza kontekst, w którym się pojawiają.

3. Bądź ze sobą szczery – Myślę, że to trudne postanowienie, a jednocześnie bycie ze sobą szczerym sprawia, że żyjesz naprawdę. Kiedy zgadzasz się na coś, czego nie chcesz, kiedy udajesz, że czegoś nie ma, kiedy udajesz, że coś jest, kiedy przymykasz oko, za każdym razem, kiedy nie słuchasz siebie i zbaczasz ze swojej drogi w imię potrzeby akceptacji, za każdym razem kiedy nie jesteś sobą, kiedy pozwalasz komuś się poniżać, kiedy nie dbasz o siebie, za każdym razem się oszukujesz. Nie chodzi o egoistyczne spełnianie swoich potrzeb, ale o słuchanie siebie, sprawdzanie czego chcę,  co czuję, jak czuje się moje ciało, rozejrzenie się dookoła, gdzie jestem i tego, co jest tu i teraz. Wtedy możliwe jest wykorzystywanie szans, które dajesz sobie w życiu.

4. Zacznij stawiać swoje potrzeby na pierwszym planie – Jestem mocno przekonana o tym, że kiedy matka jest osobą szczęśliwą, wtedy również jej dzieci są szczęśliwe. Nie dajesz sobie szansy uszczęśliwiać innych i dbać o innych, kiedy sam jesteś pogubiony, sfrustrowany i nieszczęśliwy, co oczywiście nie oznacza, że zawsze mamy być doskonali i udawać coś czego nie ma. Podobnie w związku, w pełni możesz oddać siebie, kiedy jesteś radosny, spokojny i gotowy na zaufanie, co znowu nie oznacza, że nie możesz być słaby własnie i bezbronny, bo wtedy też potrzebujesz wsparcia i opieki. Nie wiem czy można być gotowym oddać się w czyjeś ręce, bo chyba nikt nie czeka z tą pełną gotowością, bo zawsze jest w tej relacji druga osoba, za którą Ty nie możesz wziąć odpowiedzialności. Możesz być odpowiedzialny tylko za siebie i za swoje uczucia, dlatego pamiętaj o sobie i swoich marzeniach, być może ktoś będzie chciał do nich dołączyć, być może ktoś będzie miał podobne.

5. Bądź sobą – Bycie kimś innym, zawsze wymaga wysiłku i często jak kłamstwo ma krótkie nogi. Bycie sobą wymaga przynajmniej minimalnej wiedzy na temat „kim jestem?” Kojarzy mi się to z kryzysem tożsamości, który według Ericsona przechodzimy w adolescencji  – chociaż na wielu etapach swojego życia powinniśmy zadawać sobie to pytanie i weryfikować zmiany jakie zachodzą, przyglądać się rolom w które wchodzimy. Bycie sobą nie oznacza nie przyjmowania ról, ale właśnie odnajdywanie siebie w nich, słuchanie siebie, przyjmowanie postaw zgodnych ze sobą, sprawdzanie i weryfikowanie przekonań, które nam służą, a które chcemy zmienić. Bycie sobą sprawi, że pokocha Cię właściwa osoba, a Ty pozwolisz sobie i jej być.

6. Żyj teraźniejszością , tym co tu i teraz – Kiedy patrzymy tylko za siebie, nie jesteśmy w stanie iść tam gdzie chcemy, nie widzimy przeszkód, które się mogą pojawić, zakrętów, skrzyżowań, innych ludzi których możemy spotkać lub minąć. Nie mogę się oprzeć przytoczenia powiedzenia, które często słyszałam kiedy uczyłam się jeździć samochodem. To tylko powiedzenie, ale niesamowicie prawdziwe, czego miałam również na własnej skórze okazję doświadczyć : „patrz tam gdzie jedziesz, bo pojedziesz tam gdzie patrzysz”. Często zwracam uwagę na swoich warsztatach, kiedy pracujemy nad tym w jakim miejscu w życiu jesteśmy i na co poświęcamy uwagę, czym żyjemy wtedy tak naprawdę, czemu dajemy siłę przez tą uważność, co ożywiamy w swoim umyśle i jak nam to służy, kiedy patrzymy w przeszłość, a kiedy jesteśmy tu i teraz.  Życie teraźniejszością pozwala również zaakceptować to co było, dać wyraz ważności temu co było, uznać to, a następnie zamknąć ten rozdział życia i pozwolić sobie na doświadczanie, niezależnie od tego jak było. Pozwolić sobie zaufać, nie zapominając o przeszłości, ale uznając jej wartość, dać szansę swojej przyszłości.

7. Pozwól sobie popełniać błędy – Gdyby Tomasz Edison bał się popełnić błąd, jest duża szansa, ze ktoś inny, jeżeli w ogóle, wynalazłby żarówkę. Znam wiele osób, które zanim coś zrobią, zanim coś pokażą światu, to najpierw musi być to doskonałe, w związku z tym często nie robią nic lub nie pokazuję tego nikomu, bo nie jest to wciąż wystarczająco dobre. Pomyśl jak ty pozwalasz sobie na popełnianie błędów, co robisz wtedy, co do siebie mówisz? za którym razem się poddajesz? za trzecim, piątym, dziesiątym? Edison popełnił tych „błędów” ponad tysiąc, używając różnych materiałów i różnych możliwości… Sukces cieszy, ale też wyłącza myślenie, usypia czujność.  Porażka uczy, uczy pokory, uczy wygrywać. ..co ciekawe o swoich próbach Edison mówił, że to nie były porażki, on po prostu znalazł 1000 przypadków, w których to co robił nie działa.

8. Wyciągaj wnioski z błędów, które popełniłeś – To zdecydowanie lepsza opcja aniżeli obwinianie się za wybory, których kiedyś dokonałeś. Jedna z zasad NLP mówi, że ludzie zawsze dokonują najlepszego wyboru z dostępnych im opcji. Oznacza to, że podejmujesz decyzję na podstawie dostępnych  Ci danych. Oczywiście czasem się okazuje, że gdybyś miał więcej informacji podjął byś inną decyzję, ale w tym kontekście nie mogłeś dokonać lepszego wyboru. Wyciąganie wniosków to uczenie się. Zdarza się, że umysł ciągle pokazuje nam obrazki, wyświetla całe filmy o naszym błędzie, ale robi to nie po to, aby nas przestraszyć, ale po to, aby o nas zadbać, ustrzec przed popełnieniem tego samego błędu ponownie. Tutaj też nie możemy wpadać w skrajności. Wyciągaj wnioski, ale nie zamykaj się przed nowym. To że kiedyś się sparzyłeś nie musi oznaczać, że dzisiaj będzie tak samo. Wierzę w to, że to co nas spotyka w życiu czemuś służy i do czegoś prowadzi, nic nie dzieje się bez przyczyny. To co było przygotowuje nas do tego co ma się wydarzyć.

9. Zwracaj uwagę na to co daje Ci satysfakcje, na niematerialne aspekty życia dające radość i spełnienie – Przemijanie jest nieodłącznym elementem życia. Wszyscy kiedyś odejdziemy z tego świata, a póki co warto poświęcać swój czas na to co naprawdę jest dla nas ważne. Oczywiście nie kwestionuję spełniania potrzeb materialnych, ale te najczęściej po ich zaspokojeniu szybko generują nowe potrzeby. Zacznij się cieszyć tym, co już masz, co osiągnąłeś. Gdybym ja miała coś zbierać czy kolekcjonować, to z pewnością byłyby to dobre wspomnienia, uśmiechy ludzi lub bliskie relacje. Zwróć uwagę na swoich przyjaciół, na to o co dbają, czemu się poświęcają.  Przestań kupować „szczęście”, w końcu uroda kiedyś przeminie, ubrania przestaną być modne, ale miłość, śmiech i pasja zawsze będą sprawiały Ci radość, niezależnie od tego ile będziesz miał lat, jak mocno będzie pomarszczona Twoja skóra, jak bardzo siwe będziesz miał włosy.

10. Odnajdź szczęście w sobie – Szukanie szczęścia na zewnątrz prowadzi do ciągłej potrzeby potwierdzenia tego szczęścia. Bardzo podobało mi się to, co o szczęściu mówił prezydent Urugwaju. O tym, że wymyślamy mnóstwo niepotrzebnych rzeczy, które wyrzucamy by kupić nowe, by być szczęśliwym, za co płacimy czasem naszego życia, bo tak naprawdę nie kupujemy tego za pieniądze, ale płacimy kawałkiem naszego czasu, który musieliśmy stracić, aby te pieniądze zdobyć. Różnica polega na tym, że jedynej rzeczy jakiej kupić się nie da jest życie. Ludzie po prostu je poświęcają na tracenie wolności. Więc jeżeli czekasz na to, że ktoś uczyni Cię szczęśliwym, możesz się nie doczekać.

11. Rusz się z miejsca. Ruch daje energię i siłę –  Czasami zbyt długie analizowanie sprawia, że nie podejmujesz działania. Wyobraź sobie, że to co robisz jest wystarczająco dobre i po prostu to zrób. czasami jest tak, że czujesz się na tyle słaby, że nie masz ochoty nic robić, ale to nie znaczy, że możesz tak trwać w nieskończoność, są rzeczy, które dobrze jest robić pomimo tego, że nie masz nadziei, że nie masz ochoty. stwórz listę zadań do wykonania. Nie oglądaj się na innych. Nikt za Ciebie tego nie zrobi. i pamiętaj nigdy nie masz 100% pewności, że coś zadziała, jednak możesz być na 100% pewny, że nie zadziała, jeżeli nie podejmiesz ryzyka. Postęp wiąże się z ryzykiem. Nie możesz zmienić tego z czym musisz się zmierzyć. Nie możesz zrobić kroku, nie odrywając stóp od ziemi.

12. Uwierz w to że jesteś gotowy – Dosyć zastanawiania się. Zacznij myśleć, że jesteś gotowy. Nikt nigdy nie czuł się w 100% gotowy, kiedy napotykał swoją szansę. Większość wspaniałych okazji w naszym życiu wykracza poza naszą sferę komfortu, więc z początku nigdy nie będziemy całkowicie pewni naszych decyzji.

13. Angażuj się w związki z właściwych powodów – Związek musi powstać rozważnie. Lepiej być samotnym niż w złym towarzystwie. Nie ma pośpiechu. Jeśli coś jest nam przeznaczone, wydarzy się – we właściwym czasie, z odpowiednią osobą i z dobrych powodów. Zakochaj się gdy będziesz gotowy, a nie samotny.

14. Jeżeli coś nie działa, zrób coś innego – Jak powiedział Albert Einstein „Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać innych rezultatów”. Zgadzam się z Albertem w 100%. Nie mamy szansy na osiągnięcie celu popełniając za każdym razem ten sam błąd. To tak jakbyś chciał wejść na górę, a cały czas chodził w okół niej.

14. Miej odwagę nawiązywać nowe nowe związki,pomimo, że poprzednie nie wyszły – Zrozumiesz, że istnieje powód spotkań kolejnych osób w Twoim życiu. Niektóre Cię przetestują, inne wykorzystają, a kolejne nauczą czegoś nowego. Ale najważniejsze – znajdą się takie, które obudzą w Tobie to, co najlepsze. Oczywistym jest, że za każdym kolejnym razem, kiedy ktoś nas rozczaruje, zawiedzie, trudniej jest zaufać, dlatego bardzo użyteczne jest myśleniemie, kogo dotyczy to co się dzieje i czyja to jest historia. Wiem, że sposób w jaki inni ludzie zachowują się w stosunku do nas, nie ma z nami zbyt wiele wspólnego. Na jego zachowanie składają się jego poprzednie doświadczenia, nie zawsze dobre, często dana sytuacja przypomina mu coś z przeszłości, albo Ty mu coś przypominasz. Nie ma to z Tobą nic wspólnego, to nie Twoja historia.

15.  Współpracuj z innymi zamiast wciąż rywalizować – Niezdrowa rywalizacja często prowadzi do tego, że zostajesz sam i nie ma Cię kto wspierać. Kiedy współpracujesz z innymi razem jesteście silniejsi i możesz liczyć na czyjąś pomoc, kiedy masz słabszy moment. Skoncentruj się na pokonywaniu własnych ograniczeń i biciu własnych rekordów zamiast porównywać się do innych. Rywalizuj jedynie z najlepszą wersją siebie.

16. Ciesz się sukcesami innych – Szczera radość i duma z sukcesów innych sprawi, że będziesz dla nich wsparciem, będą szukać w Tobie tej uwagi, a z czasem zaczną kibicować również Tobie. Od razu przypomina mi się nauczyciel pracujący z dziećmi specjalnej troski – Chris Ulmer ( założyciel „Special books by special kids”), który każde 10 minut przed lekcjami poświęca na to, aby pochwalić swoich uczniów, powiedzieć im coś miłego, każdemu z osobna, przybić z nimi piątkę. Po kilku tygodniach takiej praktyki, uczniowie nawzajem zaczęli siebie komplementować i chwalić za osiągnięcia jakby to były ich własne, nie obrażali się wzajemnie i zaczęli aktywnie sobie pomagać. Doceniaj ludzi, którzy Cię otaczają. Przestań być zazdrosnym. Pomyśl o tym jacy są wspaniali.  Bądź im wdzięczny za zwycięstwa. Kibicuj im.

16. Zasada wystarczająco dobre – Kierowanie się tą zasadą sprawia, że nie dopieszczasz w nieskończoność swoich projektów. Zasada ta sprawia, że nie musisz być w czymś doskonały, że możesz być wystarczająco dobry. Warto znaleźć takie kryterium w swoim życiu. Być może ta zasada nie jest w nurcie filozofii Kaizen i ciągłego ulepszania, ale stosuj tę zasadę również w stosunku do swoich najbliższych. Bądź wystarczająco dobrym ojcem, czy matką, żoną , mężem. Coraz większe wymagania stawiamy swoim partnerom (sobie oczywiście również). Wymagamy żeby byli najlepszymi kompanami do zabawy, empatycznymi przyjaciółmi do rozmowy, mają robić kariery, zarabiać górę pieniędzy, a w nocy być perfekcyjnymi kochankami. Kiedy coś zaczyna się psuć, wymieniamy na nowy model. Na pewno widziałeś demotywator, gdzie na zdjęciu jest para staruszków idących drogą przez las. Para trzyma się za dłonie. Poniżej przytoczone zostaje zapytanie „jak wytrzymali ze sobą 50 lat?” i odpowiedź: „Bo widzi Pan, urodziliśmy się w czasach, kiedy jak coś się psuło, to się to naprawiało, a nie wyrzucało do kosza”. Niestety coraz częściej w naszych czasach oprócz tosterów i odkurzaczy  do kosza wyrzucamy partnerów.  Polecam książkę „Kochaj wystarczająco dobrze”, czyli tak by w relacji było także miejsce na trudne uczucia, dołki, a przede wszystkim na naturalną zmianę krajobrazów, które niesie wspólne życie. Książka pokazuje jak naprawiać to co już mamy, bo naprawianie ma sens.

17. Zacznij szukać pozytywów w trudnych sytuacjach – Narzekanie i użalanie się nad sobą, czy też pogrążanie w czeluściach trudności nie do przeszkoczenia, wyszukiwanie coraz to nowych przeszkód nie przybliżają Cię w żadnym stopniu do celu, który chcesz w życiu osiągnąć. Zwróć uwagę na to, czemu służyć może to, co Cię spotkało, co wynika z tego dla Ciebie, jaka nauka. Często jest tak, że wręcz robimy jakieś rzeczy w sposób nieświadomy, aby doptrowadzić się do sytuacji, która nie jest dla naz z pozoru najbardziej korzystna. Jenak kiedy przyjżymy się bliżej, jest jakaś większa wartość, która stoi za naszym zachowaniem i której nasza nieświadomośc broni za wszelką cenę. Często jest tak, że w tym trudnym momencie nie masz szansy zobaczyć dobrych strony sytuacji, ponieważ perspektywa z której patrzysz jest za mała, lecz z czasem możesz dostrzec, że doprowadziło Cię to w efekcie do lepszego miejsca w życiu. Dlatego kiedy jesteś u kresu swoich sił, przypomnij sobie, ze potrafisz być silny w trudnym czasie. Przypomnij sobie swoje zalety i osiągnięcia, weź głęboki oddech i  zobacz swoją szansę, bo wszystko, co się pojawia na Twojej drodze, ma swój ukryty cel.

18. Wybaczaj krzywdy, aby nie zachowywać ich w sobie – Wybaczanie daje wolność, daje spokój. To nie znaczy, że unieważniasz to, co się wydarzyło, to nie znaczy, że udajesz, że tego nie ma. To nie znaczy, że zgadzasz się na to, co się stało. Wybaczanie jest dla Ciebie samego i dobrze pamiętać, żeby wybaczać również sobie. To że czujesz ból jest niezaprzeczalne, ale życie z urazą w sercu, to tak jakbyś nie wyjął drzazgi z palca. Na początku boli i przeszkadza, a z czasem zaognia się, otacza ropą, nabrzmiewa i twardnieje. Lekiem jest przebaczenie, tak jak usuwasz drzazgę z palca, tak samo Twoje serce z czasem się zagoi. Nie pozwól sobie, aby to co ktoś Ci zrobił, zrujnowało Twoje życie. Przebaczenie Cię wyzwoli.

19. Trzymaj swój poziom – Zwracaj uwagę jakimi ludźmi się otaczasz. Jak pozwalasz się traktować. Kto sznuje Ciebie, a kto o Ciebie dba.  To z jakimi ludźmi chcesz żyć i pracować, z jakimi ludźmi spędzasz czas, niesamowicie wpływa na Twoje samopoczucie, na samoocenę, na całą jakość życia. Zwracaj uwagę na to czego nie chcesz. To jaki Ty jesteś dla innych również jest ważne. Traktuj innych tak jak sam chciałbyś być traktowany, z szacunkiem, z troską i uważnością.

20. Przestań marnować czas na tłumaczenie się przed innymi osobami – Interesująca jest postawa, którą niektórzy z nas przyjmują kiedy, ktoś zaczyna nas rozliczać. Tłumaczenie się stawia Cię w pozycji ofiary, a Twój kat teraz oceni, czy to co zrobiłeś było właściwe – najczęściej uzna, że nie było. Ważne jest abyś robił to co jest zgodne z Twoimi przekonaniami, to co uważasz za słuszne. Kiedy, któryś z klientów przyjmuje taką roszczeniową postawę w stosunku do mnie, nie mogę się nadziwić, jak to możliwe, że przyszedł mu do głowy taki pomysł, że w ogóle może tak robić, co się takiego stało w jego życiu, że wydaje mu się, że ma prawo mnie rozliczać, czy kontrolować. To bardzo ciekawe…

21. Zacznij odpoczywać – Jak powszechnie wiadomo nikt z nas nie jest coraz młodszy, wręcz przeciwnie. Często zapominamy o tym, że mamy ciało, które potrzebuje jedzenia ( w odpowiednich ilościach i proporcjach), snu, rozrywki, chwili oddechu, czasu kiedy możesz zregenerować swoje zasoby, bo bez nich nic nie będzie możliwe. Kiedy Twoje ciało przestanie działać, Ciebie też nie bedzie. Zrób sobie przerwę.

22. Ciesz się z małych rzeczy, bo całe życie składa się z drobnych chwil, momentów, spojrzeń, uśmiechów, łez… Zwracaj na nie uwagę, celebruj je. Zatrzymaj się nawet na kilka sekund  zrób wdech i wydech, poczuj siebie, poczuj gdzie jesteś, rozejrzyj się dookoła. Zadbaj o to, bo najważniejsze wydarzenia w Twoim życiu będą naprawdę istotne ze względu na to, że spędzone z kimś, komu na Tobie zależy.

23. Doprowadzaj sprawy do końca – Nikt nie nagrodzi Cię za zrealizowanie 90% projektu, Twoje dziecko nie będzie cieszyło się z łyżew, jeśli nigdy nie zabierzesz go na lodowisko. Nie udoskonalaj w nieskończoność swoich pomysłów. W realnym świecie sukces osiągają ludzie pracowici, którzy wprowadzają swój plan w życie i doprowadzają sprawę do końca.

24. Kto drogi skraca ten w domu nie nocuje – Takie powiedzenie miała moja babcia i rzeczywiście chodzenie na łatwiznę często daje przeciwne rezultaty do pożądanych. W dzisiejszych czasach kusi nas szybki efekt, diety cud, super mięśnie w miesiąc, szybki zysk. Niestety nie od razu Kraków zbudowano, a podróż tysiąca mil zaczyna się od jednego kroku. Systematyczna i konsekwentna praca sprawia, że osiągniesz upragniony cel.

25. Przestań udawać, że wszystko jest w porządku, jeśli nie jest – Naprawdę czasem dobrze jest rozpaść się na kawałki. To normalne. Każdy z nas tak ma. Nie zawsze trzeba udawać, że jest się silnym. Nie musimy udowadniać cały czas, że wszystko jest w porządku. Nie należy się martwić o to, co myślą inni. Jeśli masz ochotę płakać, po prostu to zrób. Im szybciej wyrzucisz to z siebie, tym lepiej dla Twojego zdrowia. Otwórz się na to, jak się czujesz. Jeżeli coś Cię boli, daj sobie czas, jednak nie tłum tego w sobie. Porozmawiaj z najbliższymi. Zwykłe wygadanie się sprawi, że znowu poczujesz się lepiej.

26. Spójrz realnie na to, kto jest odpowiedzialny za Twoje problemy? To Ty. Nikt inny. To Ty podejmujesz decyzje, dokonujesz wyborów. Tłumaczenie się, że nie miałeś innej możliwości, nie uwalnia Cię od odpowiedzialności. Najwyższy czas usiąść za kierownicą autobusu, którym jedziesz przez życie. Na pewno znajdzie się wielu chętnych na to miejsce, tylko wtedy nie dojedziesz tam gdzie ty chcesz.  Weź odpowiedzialność za siebie i swoje życie, bo ono stawia przed Tobą tylko takie problemy, z którymi sobie poradzisz. Już najwyższy czas.

27. Wybieraj dla kogo chcesz być – Przestań być wszystkim dla wszystkich. Tak jak każdy masz swój własny świat i swoje życie, nikt nie jest w stanie zadowolić wszystkich, a usiłując zrobić to tracisz siebie, gdzieś po drodze zapominając o tym,  czego Ty chcesz. Skup się na swoich najbliższych, na tych, którzy o Ciebie dbają, na tych na których możesz liczyć. Pielęgnuj prawdziwe relacje, wprowadź szczerą radość do życia swojego i tych, których kochasz mówiąc im regularnie jak wiele dla Ciebie znaczą.

28. Bądź dobrej myśli – Zamartwianie się nie naprawia Twojej przyszłości, a jedynie niszczy Twoją teraźniejszość. wyobraź sobie, że są na tym świecie rzeczy poza Twoją kontrolą i choćbyś rwał włosy z głowy i poszedł na kolanach do Częstochowy, to jest szansa, że pewnych rzeczy nie zmienisz bo nie masz na nie wpływu. Dlatego też być dobrej myśli, to najlepsze co możesz zrobić, a jak wiadomo doskonale myśli to energia, którą wysyłasz w kosmos, tak jak udowodniono, że to co mówisz codziennie do siebie i innych, nawet do kwiatów, sprawia, że czy to roślina czy człowiek, to albo rozkwita albo marnieje, więdnie, usycha w zależności od tego jak je traktujesz. Zamartwianie się o kogoś sprawia, że dajesz drugiej osobie do zrozumienia, że nie wierzysz, że sobie poradzi. Bycie dobrej myśli jest w jakiś sposób związane z pokorą, która pozwala ufać czemuś większemu niż ja sam, pozwala oddać się w opiekę.

29. Skoncentruj się na tym, czego chcesz, aby się wydarzyło, aczkolwiek pamiętaj, że samo pozytywne myślenie nie sprawi, że osiągniesz swój cel, za to może sprawić że podchodząc do życia z humorem zyskasz wielu przyjaciół i sprzymierzeńców. Nadzieja i wiara w zrealizowanie celu jest w czołówce każdego wielkiego sukcesu, ale jeśli będziesz pielęgnował czarne myśli to samospełniające się proroctwo wprowadzi je w życie, za Twoimi plecami. Dokładnie tak samo będzie z życzeniami, które wysyłasz w świat. Stwórz plan, pracuj systematycznie, nagradzaj się po każdym zrealizowanym etapie i pamiętaj, że każdy projekt ma termin w którym jest skończony.

30. Bądź wdzięczny za to co wydarza się w Twoim życiu. Doceniaj to co masz. Nie mogę oprzeć się , żeby nie przytoczyć słów nieznanego autorstwa o tym, że jeśli masz jedzenie w lodówce, ubrania na sobie, dach nad głową i miejsce do spania to jesteś bogatszy niż 75% świata. Jeśli masz pieniądze w banku, portfelu, a także trochę drobnych to jesteś w czołówce 8% najbogatszych na świecie. Jeśli obudziłeś się dzisiaj bardziej zdrowy niż chory to masz więcej szczęścia niż miliony ludzi, którzy nie przeżyją nawet tego tygodnia. Jeśli nigdy nie doświadczyłeś niebezpieczeństwa wojny, agonii pozbawienia wolności lub tortur albo strasznej męki głodu to jesteś szczęśliwszy niż 500 milionów ludzi żyjących i cierpiących. Jeśli możesz to przeczytać to masz więcej szczęścia niż 3 miliardy ludzi, którzy nie potrafią czytać w ogóle. Pomyśl o tym, że gdzieś na świecie, jest ktoś kto oddałby wszystko, aby być na Twoim miejscu.  Bądź wdzięczny za każdy dzień.

Pracując jako trener, coach, prowadząc psychoterapie dobrze jest pielęgnować w sobie postawę ciekawości, otwartości i pokory, które to powyższe zasady wspierają zdecydowanie.

Zainspirowane listą 30 rzeczy, których nie powinieneś robić Marca i Angela- pisarzy pełnych pasji.

Zapraszam do kontaktu,  z najlepszymi życzeniami na Nowy Rok 2016.

Kinga Łakomska

Psychoterapia Warszawa

 

Standard

One thought on “Postanowienia Noworoczne 2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge