Niska Samoocena

Praca w procesie terapeutycznym czy to z niska samoocena, zaniżonym poczuciem własnej wartości, które to pojawiają się jako element osobowości przy okazji różnych życiowych sytuacji jest jak śnieżna kula, która turla się z góry i im dalej tym robi się coraz większa, tak samo w trakcie terapii ta samoocena wzrasta, a nawet rośnie w siłę. Można porównać ją też do kamyka wrzuconego do spokojnej wody w jeziorze, kiedy błyskawicznie po jego zanurzeniu się, dookoła rozchodzą się fale, tak samo w efekcie osychoterapii bardzo szybko możemy wspólnie z klientem zaaobserwiwać jak ta zmiana rozchodzi się w każdą stronę, na różne sfery życia klienta, począwszy od życia uczuciowego, relacji, pracy zawodowej, a co najważniejsze daje poczucie zdrowej pewnosci siebie i poprawia somopoczucie.

Bardziej realna samoocena skutkuje często większą pewnością siebie oraz wyższym poczuciem własnej wartości. W konsekwencji, klienci często znajdują lepsze prace, tworzą bardziej asertywne relacje, chętniej podejmują życiowe wyzwania, stają się bardziej odporni na stres, a zarazem znacznie bardziej otwarci na sukces.

 

Niska samoocena – jak ją poprawić?

 

To nic innego jak zmiana sposobu, w jaki o sobie myślimy. Kłopot w tym, że jest to nieświadomy nawyk, nad którym większość z nas nie potrafi przejąć kontroli. Tymczasem ma on ogromny wpływ właściwie na każdy aspekt naszego życia.

 

Właściwa samoocena jest jak dobrze skrojone ubranie. Wygodne na tyle, by czuć się w nim swobodnie, a jednocześnie wystarczająco eleganckie, by godnie prezentować noszącą je osobę, eksponując jej zalety i dyskretnie tuszując wady.

 

Niska samoocena – Przyczyny?

Sposobu, w jaki oceniamy samych siebie najczęściej uczymy się w dzieciństwie, od naszych rodziców, opiekunów, czasem rówieśników. To oni – zwykle również nieświadomie – „uczą” nas tego, za kogo mamy się uważać, tworząc w naszych głowach podświadomy obraz siebie, który często towarzyszy nam potem przez całe życie. Chyba, że…

 

Niska samooceny – na czym polega psychoterapia?

polega na sprawdzeniu na ile ten obraz jest zgodny z naszą dzisiejszą rzeczywistością. Da Ci to możliwość spojrzenia na siebie na nowo, świeżym okiem i przekonania się kim tak naprawdę jesteś.

Wśród często wymienianych skutków wyższej samooceny klienci najczęściej wymieniają:

  • poprawę w relacjach rodzinnych i partnerskich
  • większą asertywność
  • ugruntowane poczucie własnej wartości
  • sukcesy w pracy i biznesie
  • rozwój pasji i zainteresowań
  • poprawę umiejętności szybkiego podejmowania trafnych decyzji
  • pewność siebie, swoich potrzeb i poglądów
  • wyższą odporność na stres
  • i inne

 

 

Po więcej informacji napisz lub zadzwoń – nie zostawiam bez pomocy nikogo w potrzebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge