Depresja jest chorobą, z którą możesz sobie poradzić. Nawet, jeśli dziś wydaje Ci się to trudne lub wręcz niewykonalne i nawet wbrew temu, co mówią i piszą ludzie na ten temat, istnieją skuteczne sposoby walki z depresją, które przynoszą wymierne rezultaty.
Możesz pokonać depresję i to pokonać ją na tyle skutecznie, żeby żyć bez obaw, że ona kiedyś wróci i pokona Ciebie.
Jeśli Tobie lub komuś z Twoich najbliższych przydarzył się epizod depresyjny, jest kilka faktów, które musisz znać, aby wiedzieć z czym masz do czynienia.
1. Wg stanowiska Światowej Organizacji Zdrowia (WHO):
- terapia psychospołeczna powinna być metodą pierwszego wyboru w przypadkach depresji o przebiegu łagodnym, czyli takiej, kiedy choć z trudem, to jednak chodzisz do pracy, podtrzymujesz kontakty rodzinne i towarzyskie, wychodzisz z domu itp.
- w depresji o przebiegu umiarkowanym i ostrym skuteczne jest leczenie farmakologiczne LUB psychoterapia.
- leczenie farmakologiczne bywa konieczne wobec ostrej depresji, np. przy zagrożeniu próbą samobójczą, autoagresją lub w podobnych przypadkach.
- jedną z poważniejszych przeszkód w leczeniu depresji jest mylne diagnozowanie, w tym diagnozowanie depresji u osób, które jej nie mają i zalecanie im leczenia farmakologicznego.źródło
2. Współczesna nauka ani medycyna nie zna przyczyn depresji. Istnieją na ten temat dwie hipotezy, ale każda wymaga naukowego potwierdzenia. Są to:
- hipoteza neurochemiczna – mówi, że w mózgu osoby chorej dochodzi do zaburzenia równowagi neuroprzekaźników (głównie serotoniny), którą przywrócić mają leki antydepresyjne. Nie wyjaśnia ona jednak przyczyn tego zaburzenia – choć uczeni uważają, że są one genetyczne. Najsłabszy punkt tej hipotezy jest taki, że nie da się zbadać poziomu większości neuroprzekaźników w mózgu żywego człowieka inaczej, jak otwierając mu czaszkę.
- hipoteza psychologiczna – mówi, że za stany emocjonalne chorego odpowiedzialne są jego myśli i procesy poznawcze (sposób, w jaki interpretuje rzeczywistość). Są one najczęściej podświadome, ale to właśnie one wywierają wpływ na jego zachowania, zdrowie i samopoczucie. Badacze różnią się opiniami co do przyczyn, najczęściej wymieniając wśród nich doświadczenia z przeszłości, czy społeczne mechanizmy adaptacyjne.
Myślę, że warto to wiedzieć i samodzielnie sprawdzić, aby na podstawie faktów podjąć decyzję o tym, w jaki sposób sobie pomóc.
Terapia, którą prowadzę, oferuje dosyć realne i konkretne podejście. Koncentrujemy się tu najpierw na zmianie samopoczucia klienta, a dopiero potem szukamy indywidualnych przyczyn jego stanu.
Słyszałem dużo dobrego o terapii NLPT. Czy mogłaby Pani wskazać jakieś ciekawe materiały (nawet w j. ang) na temat tego „nurtu”?
Dziękuje z góry.
Dzień dobry, w księgarniach własnie pojawiła się pierwsza tego rodzaju pozycja o NLPt mianowicie „Kliniczna skuteczność NLP i NLPt – analiza badań”.
Moim zdaniem doskonała szczególnie dla osób odbywających podyplomowe szkolenia z NLP, tak samo jak dla badaczy czy praktyków. Zawiera wiele przykładów klinicznych i opisów przypadków. Polecam.